Üniversitemizin Yürütücü Olduğu TÜBİTAK 1007 Projesi Desteklendi

19 Mart 2019 Salı

TÜBİTAK tarafından desteklenen, Üniversitemiz ve Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nün ortaklaşa yürüteceği, ÇAYKUR'un da müşteri kurum olarak yer aldığı "Çay Bitkisi Gen Havuzunun Oluşturulması ve Ticari Çay Çeşit Adaylarının Belirlenmesi” başlıklı KAMAG 1007 projesi kapsamında biri Üniversitemiz bünyesinde olmak üzere iki adet Çay Gen Havuzu kurulacak ve 2000 adet genotip taranarak Siyah, Beyaz, Yeşil ve Oolong çay çeşitleri geliştirilecektir.

Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Keziban YAZICI'nın yürütücülüğünde gerçekleştirilecek ve dört yıl devam edecek projede
Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Mustafa AKBULUT, Doç. Dr. Özgün KALKIŞIM, Dr. Öğr. Üyesi Yusuf ŞAVŞATLI, Dr. Öğr. Üyesi Emine YURTERİ, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Fatih Ş. Beriş, Dr. Öğr. Üyesi Şule GÜZEL, Arş. Gör. Dr. Ayşenur EMİNOĞLU, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Deryanur DİNÇER araştırmacı olarak görev alacaktır.

Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN'a, Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Ali BİLGİN'e projenin hazırlanması sürecinde verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ederiz.

Gerçekleştirilecek bu projenin ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ederiz.